Wagner Sailing Rally 2015. - 4oceans
510
post-template-default,single,single-post,postid-510,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-13.1.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
 

Wagner Sailing Rally 2015.

Wagner Sailing Rally 2015.

Wagner Sailing Rally 2015.

Przy okazja Zlotu WAGNER SAILING RALLY 2015, na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, wspominamy historię naszego rodaka, Władysława Wagnera, który jako pierwszy Polak, opłynął kulę ziemską na jachcie żaglowym,
Władysław Wagner urodził się w 1912r. W 1927 roku przeprowadził się do Gdyni, gdzie wstąpił do morskiej drużyny harcerskiej. Wtedy pojawiło się wielkie marzenie – popłynąć w rejs dookoła świata.
19 marca 1932 r. zwodował wyremontowany przez siebie jacht “Zjawa”, a 8 lipca 1932r. wyruszył w podróż.
Początkowo  towarzyszył mu przyjaciel, Rudolf Korniowski, który opuścił Zjawę w Brazylii. W Brazylii, w porcie Belém 4 lutego 1934 roku Wagner zwodował nową Zjawę II. W grudniu, holowany przez “Dar Pomorza” pokonał Kanał Panamski. W  archipelagu wysp Fidżi  jacht Wagnera uległ zniszczeniu przez świdraki. Wówczas Wagner udał się statkiem handlowym do Sydney i podjął nieudaną probę zbudowania kolejnego jachtu. Nie tracąc nadziei wyruszył do Ekwadoru, gdzie ostatecznie powstaje “Zjawa III”.
W lipcu 1937 roku Wagner wyruszył w dalszą drogę przez Polinezję Francuską, Australię i Dżakartę.  4 lipca 1939 roku. o godzinie 16.20 jacht przeciął trawers portugalskiego przylądka Faro, (który na Zjawie I minął 4 stycznia 1933 r.) po sześciu i pół roku okrążając Ziemię.  Niestety, Wagner nigdy nie powrócił ze swoją “Zjawą” do Gdyni, gdyż wybuch II wojny światowej uniemożliwił mu powrót do ojczyzny. Rejs zakończył się w Great Yarmouth.
Wagner nigdy nie zdecydował się na powrót do Polski, ani też na pozostanie w Anglii. W 1949 roku, zakupił skrawek ziemi w Trellis Bay na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Tam zajmował się budową domów oraz stoczni, która okazała się być wielkim sukcesem. W 1958 roku wyprowadził się się do San Juan. Podjął próbę zbudowania kolejnej, nowej stoczni i rozpoczęcia wszystkiego od nowa, co niestety skończyło się katastrofą finansową.

15 września 2012r. (który został ogłoszony Rokiem Wagnera) Odyseja Wagnera została symbolicznie dokończona przez harcerzy z Centrum Wychowania Morskiego ZHP.
5 września 2012 roku z Great Yarmouth, gdzie 73 lata temu zakończył swój rejs Władysław Wagner, wypłynął s/y Zjawa IV z kapitanem Piotrem Cichym. Symboliczną zgodę na odbycie rejsu do Gdyni wyraził Konsul Generalny RP. Wtedy też w Trellis Bay na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych odbył się pierwszy Zlot Wagnerowski.
Ten zlot to nie tylko spotkanie żaglowców. Przy jego okazji wróciła pamięć o pierwszym polskim rejsie dookoła świata, odsłonięto pamiątkowe tablice – tak aby wspomnienie o znakomitym Polaku i jego wkładzie pracy oraz latach spędzonych na Karaibach nadal żyło.
W roku 2015, podczas Zlotu, poza paradą polskich żaglowców będzie miało miejsce uroczyste otwarcie muzeum z pamiątkami dotyczącymi Władysława Wagnera. Nie zabraknie dyskusji o wpływie Wagnera na polskie żeglarstwo. Szczegóły i ciekawostki pojawiają się na facebookowym profilu organizatorów.
Zlot to przedsięwzięcie łączące żeglarzy polskich z całego świata. Nad organizacją i przebiegiem imprezy czuwają kluby żeglarskie zrzeszające naszych rodaków w Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych.

Więcej informacji o rejsie dookoła świata znajdziesz tutaj.

No Comments

Post A Comment