Azory - kropki na mapie świata - 4oceans
482
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-482,ajax_fade,page_not_loaded,,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-13.1.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
 

Azory – kropki na mapie świata

Azory – kropki na mapie świata

 

Na przełomie maja i czerwca każdego roku jacht s/y 4 Oceans’ Dream może zatrzymać się na Azorach podczas powrotnego rejsu z Karaibów przez Atlantyk. Proponujemy skorzystanie z tej okazji i poznanie wyjątkowego miejsca na Ziemi.

 

“ Kto nie pił dżinu z tonikiem w połowie drogi między Ameryką i Europą, niewiele wie o żeglowaniu…”

 

Na mapie świata Azory są kropkami pośrodku Atlantyku. Dryfujące po oceanie samotne wyspy wychowują ludzi, którzy potrafią oddychać tylko morskim powietrzem i źle się czują, gdy sprzed ich oczu znika linia dalekiego horyzontu z dwoma przytulonymi do siebie błękitami. Bliskość żywiołu przytłacza, ale zarazem wzbogaca ich psychikę o rys marzycielski. Starzy ludzie, o twarzach pooranych przez słony wiatr, swoje żywe spojrzenie i wyostrzony wzrok zawdzięczają pokoleniom wpatrującym się z nadzieją w dalekie morze.

Archipelg składa się z 9 wysp pochodzenia wulkanicznego, należących do Portugalii, znajdujących się 1500 kilometrów od Półwyspu Iberyjskiego. Nazwa Azory swoją geanologię zawdzięcza błękitowi otaczających je wód Atlantyku (z portugalskiego – „azures” – niebieski).

Na przestrzeni 650 km rozciągają się trzy główne grupy wysp: grupa zachodnia Flores i Corvo, grupa centralna Faial, Pico, São Jorge, Luz i Terceira, grupa wschodnia São Miguel i Santa Maria.

Ciekawostką jest, iż obszar Azorów jest wciąż aktywny sejsmicznie.

Każda z 9 wysp archipelagu posiada odmienny charakter i oryginalny krajobraz, podwodne jaskinie, możliwość obserwacji delfinów i wielorybów to tylko niektóre z licznych atrakcji czekających na turystów. Najlepszym sposobem na poznanie piękna wszystkich wysp jest podróż na jachcie, podczas której ,możemy poczuć się jak prawdziwi odkrywcy. Na większości wysp znajdziemy wygodne, oferujące schronienie mariny i porty.

 

Klimat

Klimat Azorów jest bardzo łagodny. Latem temperatury nie przekraczają 23 stopni, zimą nie spadają poniżej 10. Temperatura wody zmienia sie od od 18° w zimie  do 24° C w lecie.

Najlepszą pora do żeglugi jest czas od maja do października, kiedy to przeważają wiatry od 3 do 5 B. Z racji częstych opadów i mgieł pogoda jest bardzo nieprzewidywalna.