Karaiby - raj na ziemi - 4oceans
481
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-481,ajax_fade,page_not_loaded,,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-13.1.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
 

Karaiby – raj na ziemi

Karaiby – raj na ziemi

 

Od połowy grudnia do końca kwietnia każdego roku jacht s/y 4 Oceans’ Dream żegluje po Karaibach. W pięknych okolicznościach przyrody możemy niespiesznie żeglować od laguny do laguny i od knajpy do knajpy lub pokonać większe odległości, ścigać się z wiatrem i poznawać miejsca, w których bywał kapitan Jack Sparrow.

Z pewnością dla każdego będą zachętą plaże porośnięte palmowymi zagajnikami, charakterystyczne pojedyncze palmy pochylające się do morza, przepiękna rafa koralowa, żółwie, wzgórza pochodzenia wulkanicznego porośnięte tropikalną dżunglą, kaktusy, muzyka reggae, soczyste owoce, 70 gatunków rumu…

 

Pogoda

 

Na Karaibach nie musisz się martwić pogodą! Wyspy znajdują się pod wpływem klimatu zwrotnikowego, który gwarantuje piękną pogodę przez cały rok z wyjątkiem sezonu huraganów, który trwa od lipca do końca października. Średnia temperatura powietrza w ciągu roku to 27 – 30°C. Jednak wyższe temperatury nie są uciążliwe dzięki wiejącym na Karaibach stałym dobrym do żeglugi wiatrom.

Wyspy Nawietrzne oddzielają Morze Karaibskie od Oceanu Atlantyckiego, są górzyste i zdecydowanie bardziej od Wysp Zawietrznych narażone na północne wiatry. Gwadelupa, Dominika, Antiqua & Barbuda & Redonda, St. Barthis i St. Martin.

Wyspy Zawietrzne charakteryzują się gorącym klimatem i obfitymi opadami deszczu. Na wyspach uprawia się rośliny przeznaczone do spożycia na lokalnym rynku, kakao i owoce cytrusowe. Głównym źródłem dochodu jest turystyk. Najbardziej znany z Wysp Zawietrznych to Martynika, St. Lucia, St. Vincent, Grenadyny.

 

Waluta

 

Na większości wysp małych Antyli obowiązującą walutą jest dolar wschodniokaraibski – Easter Caribbean Dollar oznaczany symbolem EC$ ze stałym kursem do dolara amerykańskiego: 1 USD = 2,67 EC$. Na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych używany jest dolar amerykański, a na francuskich Martynice, Gwadelupie, St.Martin, St. Barts obowiązuje Euro. Wyjątkiem są Barbados gdzie walutą jest dolar barbadoski (bardzo ładne banknoty:-), Anguilla i Montserrat, które znajdują się pod panowaniem Brytyjskim i tam płacimy funtami brytyjskimi a na Trynidadzie i Tobago jest również dolar ale „trynidadzko-tobagowski”. Na wenezuelskich wyspach obowiązuje wenezuelski boliwar.

 

Strefa czasowa

 

UTC (GMT) – 4, czyli odejmujemy od danej godziny w  większości krajów Europejskich 5 godzin w okresie zimowym i 6 w okresie letnim (na Karaibach nie ma zmiany czasu na letni i zimowy). Na wyspach położonych na południu np. na Trynidadzie różnica czasu jest jeszcze o godzinę większa (UTC -5).

 

Przykładowa trasa rejsu:

 

o       Saint Lucia (Rodney Bay)

o       Saint Lucia (Marigot Bay)

o       Saint Vincent (Wallilabou Bay)

o       Saint Vincent (Blue Lagoon)

o       Union Island (Clifton)

o       Mayreau (Salt Whistle Bay)

o       Tobago Cays

o       Carriacou (Sandy Island)

o       Bequia (Port Elizabeth)

o       Mustique (Basil’s Bar) 🙂

o       Grenada (Saint George)

 

Zapraszamy do odwiedzenia zakładki gdzie znajduję się praktyczny przewodnik po Karaibach.